Biuro Obsługi klienta:
+48 531 978 607
Fax:
+48 (22) 20 50 443
ul.Bydgoska 60
86-061 Brzoza
NIP: 1132823785
REGON: 142769785
Nr konta: Kredyt Bank S.A.
51150010121210101665900000
Pierwiastek ten (określany symbolem N), postać ciekła LIN ma doskonałe właściwości chłodzące, dlatego też jest chętnie wykorzystywany w wielu branżach. Ciekły azot otrzymywany jest poprzez skraplanie i parowanie frakcjonujące powietrza atmosferycznego.
Ciekły azot zaliczamy to tzn. cieczy kriogenicznych. Na szeroką skalę wykorzystywany jest w celu szybkiego uzyskania niskiej temperatury bądź atmosfery beztlenowej w przypadku szybko psujących się produktów spożywczych. LIN wrze w temperaturze -195,8 °C, natomiast zestala się w -210,0 °C, a jego temperatura krytyczna wynosi -147 °C.
Azot jest składnikiem atmosfery ziemskiej (79,08% składu powietrza), nie jest gazem trującym, co więcej jest niepalny, dlatego zachowując podstawowe środki ostrożności można go bezpiecznie użytkować w branży spożywczej (m.in. kuchni molekularnej), klinikach medycznych i weterynaryjnych, czy też przemyśle ciężkim. Oczywiście powinniśmy mieć na uwadze, że pierwiastek ten musi być przechowywany w specjalistyczny pojemnikach – dewarach.
Inaczej skroplony, pierwszy raz został sprowadzony do takiej postaci w 1883 roku przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego. Od tej pory sukcesywnie, kolejnymi latami, nabiera znaczenia oraz znajduje przeznaczenie w wielu rozmaitych dziedzinach oraz gałęziach przemysłu. Jak jest pozyskiwany i jakie jest zastosowanie ciekłego azotu?
Należy pamiętać, że pierwiastek ten tylko w odpowiedniej formie zyskuje działanie chłodzące. Co ciekawe sam azot został odkryty w 1772 roku przez Daniela Rutherforda. W postaci ciekłej po raz pierwszy uzyskano go w 1883 roku, dokładnie 13 kwietnia, uczynili to dwaj profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski , od tego czasu jest on chętnie wykorzystywany w wielu dziedzinach ze względu na liczne właściwości cenione zarówno w branży spożywczej, przemyśle, medycynie, jak i wielu innych. Ciekły azot (LIN) nazywany jest również "skroplonym", jego temperatura topnienia wynosi -210 °C zaś wrzenia -196°C. Gęstość azotu w temperaturze wrzenia wynosi 0,806 g/cm3, przy czym LIN jest także bezwonny i bezzapachowy oraz nie reaguje z innymi substancjami. Dodatkowo należy pamiętać, że pierwiastek ten trzeba przechowywać w specjalnych naczyniach – dewarach lub zbiornikach kriogenicznych, a podczas korzystania z niego dobrze jest wyposażyć się w odpowiednie rękawice i gogle ochronne.
Jest stanowiony przede wszystkim z powietrza w tak zwanej drodze separacji – kiedy powietrze jest sprężone w urządzeniu, musi nastąpić usunięcie wszelkich z niego zanieczyszczeń. Potem odprowadzone ciepło z urządzenia powoduje skraplanie gazu. Warto zaznaczyć, że ciekły azot jest bezbarwny, bezzapachowy oraz bezsmakowy – poza tym nie ulega spalaniu, nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Przechowywany jest w odpowiednio niskiej temperaturze, w specjalnych pojemnikach.
laboratoria, przemysł, nauka - powstała specjalna nauka, zajmująca się tą substancją, a nazywa się kriotechniką (dodatkowo bada także skroplone tlen, wodór i hel). Przykładowym użyciem tej substancji jest zamrażanie żywych komórek, normalnie funkcjonujących po odmrożeniu. Medycyna i biotechnologie – w tych dziedzinach wykorzystywany jest przede wszystkim podczas zabiegów dermatologicznych, krioterapeutycznych oraz kriochirurgicznych. Jest doskonały wtedy, kiedy potrzeba metod leczenia polegających na krótkim, bardzo silnym zamrażaniu zmienionych przez choroby komórek.
Żywność, gastronomia i kulinaria – omawiana substancja jest używana przede wszystkim w tzw. kuchni molekularnej, bardzo zjawiskowej i zyskującej na popularności. Można także przyrządzać lody i inne mrożone potrawy z jej użyciem. Jak widać, zastosowanie ciekłego azotu jest szerokie i na pewno pozostawia on jeszcze wiele innych pól do zagospodarowania.
Pierwiastek w postaci ciekłej wykorzystywany jest w wielu dziedzinach i najpewniej wraz z rozwojem technologicznym jego zastosowanie będzie się poszerzało. LIN jest niezwykle przydatny w branży spożywczej. Pierwiastek ten jest chętnie wykorzystywany zarówno do szybkiego zamrażania jak i np. w kuchni molekularnej dając spektakularne efkty zarówno smakowe jak i wizualne – efekt ten zapewnia unosząca się nad potrawą para.
LIN znajduje szerokie zastosowanie w medycynie np. w dermatologii czy rehabilitacji. Zastosowanie tego „zimnego” pierwiastka wspomaga regenerację, i pomaga w uśmierzeniu bólu, poprawia ukrwienie. Można się z nim spotkać zarówno w salonach kosmetycznych jak Centrach SPA.
Ciekły azot pełni bardzo ważną rolę podczas przewożenia i przechowywania próbek biologicznych, lekarstw oraz szczepionek, które muszą być schłodzone do odpowiedniej temperatury. Wykorzystywany jest również w branży przemysłowej np. podczas obróbki metali.
Ciekły azot pomaga kontrolować zimno, za jego pomocą schłodzenie do niskiej temperatury w szybki oraz skuteczny sposób jest możliwe. Jeśli Państwo szukają LIN do zastosowania w różnych dziedzinach, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!