Biuro Obsługi klienta:
+48 531 978 607
Fax:
+48 (22) 20 50 443
ul.Bydgoska 60
86-061 Brzoza
NIP: 1132823785
REGON: 142769785
Nr konta: Kredyt Bank S.A.
51150010121210101665900000
Rozwój technologii i użycie najnowocześniejszych rozwiązań zauważa się nie tylko w przemyśle ciężkim, lotniczym czy motoryzacyjnym. Także branża spożywcza korzysta z niebywałych osiągnięć techniki czy chemii. Szerokim zastosowaniem w tej gałęzi przemysłu cieszy się między innymi ciekły azot. Dlaczego jest on tutaj tak popularny? W jaki sposób wykorzystywany jest ciekły azot w branży spożywczej?
Metoda zamrażania
Wśród działań branżowych, w których wykorzystuje się właściwości tego gazu jest proces zamrażania. Jego celem jest zapewnienie jak najdłuższej świeżości produktom, które w normalnych warunkach termicznych są nietrwałe i się psują. Przykładami takich produktów spożywczych są mięso i mleko. Zastosowanie w procesie mrożenia ciekłego N jest jedną z metod kriogenicznych. Technologia ta wykorzystuje skroplony azot, którego temperatura wrzenia wynosi –195,8°C. Używa się go także, m.in.: w procesach rozdrabniania, kutrowania, masowania, mielenia mięsa. Zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i sprzyja otrzymaniu pożądanej konsystencji. Zapewnia trwałość aromatom.
Gaz a owoce
Popularne jest także stosowanie przez branżę spożywczą ciekłego azotu do kontrolowania dojrzewania owoców (takich, jak banany, jabłka czy gruszki) w warunkach magazynowych i do konserwowania ich. Niska temperatura odgrywa w tym kluczową rolę. Wydłuża ona okres przechowywania, pozbywając się drobnoustrojów i nie wpływając na właściwości odżywcze produktu.
Inertyzacja
Azot służy również w procesie kontrolowanej redukcji stężenia tlenu. Proces ten nosi nazwę inertyzacji i ma na celu wydłużenie okresu przydatności produktów. Nie ma ona wpływu na ich właściwości odżywcze. Zastosowanie tego gazu pozwala także usunąć niechciane cząstki z cieczy. Przykładem może być tutaj produkcja wina, w której N zastępuje tlen, zapewniając trunkowi trwałość i dobry smak.
Procesy w branży spożywczej z udziałem ciekłego azotu:
purging – polega na płukaniu lub przedmuchiwaniu zbiorników z tlenu i cząstek gazów, co redukuje możliwość zachodzenia niechcianych reakcji chemicznych,
blanketing – tworzenie warstwy izolacyjnej dla produktu wewnątrz zbiornika, co zapobiega utlenieniu substancji,
sparging – usuwanie tlenu z cieczy, by nie dostały się do niej niechciane związki chemiczne.